Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie

Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie zrzesza osoby fizyczne i prawne zainteresowane ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego i kulturowego człowieka zgodnie z zasadami ekorozwoju.

Spotkania naszego Koła odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca, oprócz wakacji w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie przy ulicy Łubieńskiego o godzinie 18.00. 

Zapraszamy!!!

Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi znany jest jako Światowy Dzień Ziemi - akcje prowadzone corocznie wiosną, mające uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety. Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia.

Celem Dnia Ziemi jest promowanie harmonii życia zgodnie z naturą i Ziemią w celu osiągnięcia równowagi pomiędzy gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi potrzebami obecnych i przyszłych pokoleń ludzkości.

Światowy Dzień Ziemi 2014 będzie częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu "Zmieniaj nawyki - nie klimat!", dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  

Historia Dnia Ziemi:

Po raz pierwszy idee obchodów "Dnia Ziemi" (ang: Earth Day) zaproponował, na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska, amerykański ekolog, miłośnik przyrody i natury John McConnell. Miało to być święto "życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia         i zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Pomysł McConnell'a spotkał się szybko z silnym poparciem władz San Francisco i 21 Marca 1970 roku Joseph Alioto - burmistrz tego miasta - proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi. Wkrótce potem John McConnell ogłosił Manifest Dnia Ziemi, pod którym podpisali się Sekretarze Generalni ONZ. Mniej więcej w podobnym czasie, we wrześniu 1969 roku, amerykański senator Gaylorg Nelson na konferencji w Seattle zaproponował ogólnonarodową demonstrację sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla ruchów ekologicznych. Demonstracja odbyła się pół roku później - 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział ponad 20 milionów! amerykanów. Szacuje się, że obecnie w obchodach Dnia Ziemi bierze udział ok. 200 mln osób z ponad 140 krajów świata. Mimo, że ONZ oficjalnie obchodzi Dzień Ziemi w marcu, kwietniowe święto jest również wspierane przez tą organizację.

 Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się dopiero w 1990 po upadku "żelaznej kurtyny". Organizowane one były spontanicznie przez  pozarządowe, niezależne polskie organizacje ekologiczne.

Ciekawostki:

  •  Szacuje się, że w 2007 roku w obchodach Dnia Ziemi wzięło, w ten czy inny sposób, udział około miliarda!!! ludzi na całym świecie. Były to, jak do tej pory, największe obchody Dnia Ziemi w historii.
  • Wiele krajów i miast na świecie „rozciąga” Dzień Ziemi na Tydzień Ziemi, który trwa zazwyczaj od 16 do 22 kwietnia.
  • W 1969 roku rysownik Ron Cobb zaprojektował flagę ruchu ekologicznego. Wzorowane jest ona na fladze amerykańskiej - 23 zielonych pasków, zamiast gwiazdek występuje na niej symbol złożony z liter "E" i "O" od angielskich słów: "Environment" (Środowisko) i "Organism" (Organizm). Symbol ten został później zastąpiony podobnym, greckim symbolem Theta.

Pomyśl, co Ty możesz zrobić dla swojej planety, swojego kraju i najbliższego środowiska!!! 

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

To nasz numer KRS

Kontakt

Polski Klub Ekologiczny 
Koło w Gnieźnie

ADRES:
Miejski Ośrodek Kultury 
ul. Łubieńskiego 11
62-200 Gniezno

TELEFON:
+48 61 426-46-30

FAX:
+46 61 426-35-23

E-MAIL:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partnerzy


 

Nadleśnictwo Gniezno

Wspierają nas