Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie

Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie zrzesza osoby fizyczne i prawne zainteresowane ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego i kulturowego człowieka zgodnie z zasadami ekorozwoju.

Spotkania naszego Koła odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca, oprócz wakacji w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie przy ulicy Łubieńskiego o godzinie 18.00. 

Zapraszamy!!!

Stanowisko Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Wielkopolski Koło w Gnieźnie w sprawie zwierząt w cyrkach

Szanując ciężką pracę artystów cyrkowych, doceniając ich talenty i kunszt jaki osiągają w tej wybranej przez nich dziedzinie sztuki sprzeciwiamy się wykorzystywaniu zwierząt w rozrywkowych spektaklach cyrkowych.

Jesteśmy przeciwni zmuszaniu zwierząt do życia w warunkach daleko odbiegających od naturalnych, zmuszaniu ich do nienaturalnych zachowań,   a często także do ich okaleczania. Także transport zwierząt, ciągłe zmiany miejsca w sezonie, konieczność przebywania w ciasnych pomieszczeniach jest dla zwierząt źródłem niczym nieuzasadnionego cierpienia. Uważamy, że wykorzystywanie zwierząt do celów rozrywkowych jest nieetyczne i w obecnym czasie nieuzasadnione żadnymi względami.

W naszej opinii więź jaka zdaniem treserów nawiązuje się między człowiekiem i zwierzęciem nie jest wystarczającym powodem, które rekompensowało by zwierzętom straty związane z życiem w niewoli. Osoby interesujące się światem zwierząt i pragnące je oglądać mają wiele innych możliwości, aby to zainteresowanie zaspokoić. W obecnej dobie cyrki przestały być jedynym miejscem, gdzie człowiek może zobaczyć   egzotyczne zwierzę z bliska.

Gnieźnieńskie Koło Polskiego Klubu Ekologicznego popiera wprowadzony w wielu miastach Polski, a także wielu krajach zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych w instytucjach takich jak cyrki. Uważamy, że miasta i kraje odmawiające cyrkom ze zwierzętami prawa do występu na ich terenie opowiadają się po stronie wartości, które stanowią istotę humanitaryzmu: moralności, szacunku dla życia, empatii, odpowiedzialności, współczucia dla cierpienia.

Mamy nadzieję, że Gniezno dołączy do grona tych cywilizowanych miejsc, w których cierpienie budzi współczucie, a podziw wywołują popisy niezwykłych umiejętności ludzi biegłych w akrobatyce, ekwilibrystyce i innych dziedzinach sztuki cyrkowej. Podczas gdy standardy życia ze zwierzętami towarzyszącymi jakimi są np. psy nie pozwalają na ich trzymanie na łańcuchach, akceptowanie takiego procederu w cyrkach jest niegodziwością, której nie można tolerować.

W związku z powyższym popieramy apel mieszkańców Gniezna  o wydanie zakazu występów cyrków ze zwierzętami na terenie naszego miasta.

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

To nasz numer KRS

Kontakt

Polski Klub Ekologiczny 
Koło w Gnieźnie

ADRES:
Miejski Ośrodek Kultury 
ul. Łubieńskiego 11
62-200 Gniezno

TELEFON:
+48 61 426-46-30

FAX:
+46 61 426-35-23

E-MAIL:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partnerzy


 

Nadleśnictwo Gniezno

Wspierają nas