Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie

Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie zrzesza osoby fizyczne i prawne zainteresowane ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego i kulturowego człowieka zgodnie z zasadami ekorozwoju.

Spotkania naszego Koła odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca, oprócz wakacji w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie przy ulicy Łubieńskiego o godzinie 18.00. 

Zapraszamy!!!

Dąb Wolności

dwJuż po raz trzeci u stóp Gnieźnieńskiej Katedry spotkała się młodzież szkół podstawowych: nr 5 w Gnieźnie oraz w Karniszewie ( gm. Mieleszyn)  i dzieci z Przedszkola nr 9 Leśne Ludki oraz nr 17 Mali Piastowie w Gnieźnie przy symbolicznym  Dębie Wolności. Dzieciom i młodzieży towarzyszyli Dyrektorzy placówek i opiekunowie a ponadto przybyli: Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM w Gnieźnie,  leśnicy, gnieźnieńskie media, członkowie naszego Klubu.

W 2014 r. w 25 rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, których konsekwencją był upadek rządów komunistycznych w Polsce Prezydent Bronisław Komorowski posadził wraz z legendarnym przywódcą Solidarności Lechem Wałęsą i obecnym Piotrem Dudą symboliczne drzewo i zaapelował o podobne działania w kraju.

Z inicjatywy Nadleśnictwa Gniezno i dla podkreślenia Jubileuszu 90 -lecia Lasów Państwowych został wtedy także posadzony, w tym wyjątkowym miejscu, przy Gnieźnieńskiej Katedrze nasz Gnieźnieński Dąb Wolności. Pomysłem Polskiego Klubu Ekologicznego było wówczas powołanie honorowego Strażnika Dębu Wolności, który przez rok miał zadanie opiekować się drzewem i sporządzać ze swoich obserwacji kronikę najciekawszych wydarzeń, których „był świadkiem”. Tytuł ten w 2014 i 2015 roku przypadł w udziale młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Gnieźnie, która za różnorodne działania  w zakresie poznawania i dbałości o środowisko naturalne zdobyła tytuł Ekolidera. Młodzież z tej szkoły pod opieką nauczyciela Pani Agnieszki Foerster  i Dyrektora Anny Wójcik Starczewskiej brała aktywny udział w sadzeniu symbolicznego Dębu Wolności. Honorowy Strażnik Dębu Wolności został powołany na rok, z myślą że w następnym roku tytuł ten przypadnie kolejnej wyróżnionej szkole za działania edukacyjne  w zakresie ekologii i ochrony przyrody. Młodzież ze Szkoły nr 5 przekazała kronikę i statuetkę Strażnika szkole, która od dzisiaj będzie pełniła honorowy tytuł Strażnika Dębu Wolności.

Przypominamy, że Ekoliderem w 2016 roku została Szkoła Podstawowa  w Karniszewie, której młodzież będzie opiekować się naszym Dębem Wolności przez kolejny rok. Młodzież z tej szkoły przygotowała wzruszający występ słowno-muzyczny nagrodzony oklaskami zebranych. Również przedszkolaki, barwnie ubrane na tą okoliczność odśpiewały piosenki.

Opieka na dębem – odwiecznym symbolem siły, szlachetności i odwagi – jest symbolem naszej troski o przyrodę ojczystą i lekcją patriotyzmu dla młodego pokolenia Polaków. Mamy nadzieję, że patronat nad dębem będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie - naszym wnukom i prawnukom - a jego szum będzie opowieścią historii Gniezna i Polski.

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

To nasz numer KRS

Kontakt

Polski Klub Ekologiczny 
Koło w Gnieźnie

ADRES:
Miejski Ośrodek Kultury 
ul. Łubieńskiego 11
62-200 Gniezno

TELEFON:
+48 61 426-46-30

FAX:
+46 61 426-35-23

E-MAIL:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partnerzy


 

Nadleśnictwo Gniezno

Wspierają nas