Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie

Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie zrzesza osoby fizyczne i prawne zainteresowane ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego i kulturowego człowieka zgodnie z zasadami ekorozwoju.

Spotkania naszego Koła odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca, oprócz wakacji w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie przy ulicy Łubieńskiego o godzinie 18.00. 

Zapraszamy!!!

Dzień bez Samochodu

edbsDzień bez samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna, której ideą jest zadbanie o nasze środowisko, czyste powietrze wokół nas oraz zwiększenie świadomości o negatywnych skutkach używania samochodu. Zachęca się kierowców do zostawienia samochodu choćby  tego jednego dnia, korzystania z komunikacji zbiorowej lub roweru.

Co roku 22 września Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia, Tajwan, państwa Azji oraz Europy biorą udział w tej kampanii i zachęcają kierowców do rezygnacji  z użytkowania samochodu przez dobę. W zamian promuje się komunikację miejską oraz jazdę rowerem. W Polsce tego dnia w niektórych miastach kierowcy są zwolnieni  z opłat za bilety, jeśli posiadają przy sobie dowody rejestracyjne pojazdu. Motywacją do uczestnictwa w akcji ma być również zamykanie centrum miast dla ruchu samochodowego. Wszystkie działania związane z obchodami tego święta  na celu mają zachowania proekologiczne i upowszechnienie informacji o negatywnych dla środowiska skutkach zanieczyszczeń komunikacyjnych.

Pierwsze projekty na temat organizowania Dni bez Samochodu  miały miejsce w 1973 roku. Jednak dopiero w październiku w 1994 roku inicjatywy te zostały wcielone w życie. Natomiast w 1995 roku, aby wesprzeć Dzień bez Samochodu, na całym świecie, zorganizowano nieformalne Światowe Konsorcjum  Dni bez Samochodu. W 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej wydarzenie to zostało ustawione  jako Ogólnoeuropejski Dzień bez Samochodu. W tym samym roku Komisja Europejska rozszerzyła program i uzgodniono,  że Dzień bez samochodu przypadać ma na 22 września.

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

To nasz numer KRS

Kontakt

Polski Klub Ekologiczny 
Koło w Gnieźnie

ADRES:
Miejski Ośrodek Kultury 
ul. Łubieńskiego 11
62-200 Gniezno

TELEFON:
+48 61 426-46-30

FAX:
+46 61 426-35-23

E-MAIL:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partnerzy


 

Nadleśnictwo Gniezno

Wspierają nas