Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie

Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie zrzesza osoby fizyczne i prawne zainteresowane ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego i kulturowego człowieka zgodnie z zasadami ekorozwoju.

Spotkania naszego Koła odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca, oprócz wakacji w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie przy ulicy Łubieńskiego o godzinie 18.00. 

Zapraszamy!!!

22 marca – ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

 

                                                                                                „Nie wolno powiedzieć,

                                                                                                        że jesteś niezbędna do życia,

                                                                                                       ty jesteś sama życiem”

                                                                                                           o wodzie Antoine de Saint Exupery

               Coroczne obchody Światowego Dnia Wody zostały ustanowione z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ na dzień 22 marca. Ich głównym założeniem jest pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w naszych warunkach klimatycznych często bywa marnotrawiona. Natomiast dostęp do czystej wody jest luksusem w krajach borykających się z biedą, skutkami konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych. Jednocześnie dynamiczny i niekontrolowany rozwój może doprowadzić do degradacji cennych zasobów przyrody. Dlatego chcemy zwrócić uwagę na konieczność realizacji zagadnień zrównoważonego rozwoju.

Pamiętajmy o przyszłych pokoleniach, świadomie korzystajmy z bogactwa natury, by ich nie umniejszyć!!!

Celem Światowego Dnia Wody jest ciągłe zwracanie uwagi społeczeństwom, politykom  i decydentom, że woda jest niezbędna do życia wszelkich istot na kuli ziemskiej, egzystencji świata roślinnego i działalności gospodarczej. Należy, również uświadamiać wszystkich, że zasoby wodne są ograniczone oraz muszą być szczególnie chronione i należycie wykorzystywane, ale przede wszystkim, że wody nie można marnować. Pamiętajmy, że:

  • Słodka woda to zaledwie ok. 3% zasobów wody na świecie

Polska Akcja Humanitarna PAH od 2004 roku prowadzi kampanię wodną mającą na celu zwrócenie uwagi na problem niedoboru wody pitnej na świecie.

Jak czytamy na ich stronach internetowych „Na świecie ponad 768 milionów ludzi pozbawionych jest dostępu do wody pitnej. Około 1,8 tysiąca dzieci poniżej 5 tego roku życia umiera codziennie z powodu chorób wywołanych brudną wodą. Ogółem każdego roku śmierć ponosi aż 3, 4 miliony osób.  Szacuje się, że do 2025 roku 1,8 miliarda ludzi będzie żyło na terenach z chronicznym deficytem wody!”

I Ty możesz pomóc stworzyć jak najwięcej miejsc z dostępem do wody pitnej – studni, zbiorników na wodę, ujęć wodnych, stacji uzdatniania wody oraz sanitariatów i sieci kanalizacyjnych. 

Zachęcamy do działań, o których na stronie:

http://www.pah.org.pl/nasze-dzialania/12/120/woda_jest_wazna

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

To nasz numer KRS

Kontakt

Polski Klub Ekologiczny 
Koło w Gnieźnie

ADRES:
Miejski Ośrodek Kultury 
ul. Łubieńskiego 11
62-200 Gniezno

TELEFON:
+48 61 426-46-30

FAX:
+46 61 426-35-23

E-MAIL:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partnerzy


 

Nadleśnictwo Gniezno

Wspierają nas