Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie

Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie zrzesza osoby fizyczne i prawne zainteresowane ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego i kulturowego człowieka zgodnie z zasadami ekorozwoju.

Spotkania naszego Koła odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca, oprócz wakacji w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie przy ulicy Łubieńskiego o godzinie 18.00. 

Zapraszamy!!!

„LAS - DZIEDZICTWO I ODPOWIEDZIALNOŚĆ”

 

„Edukacja ekologiczna pierwsza w planie

Na cóż bowiem zda się liczenie, czytanie

gdy życia na Ziemi nie stanie”

….” – tymi słowami rozpoczęło się w dniu 27.10.2014 r. Gnieźnieńskie Młodzieżowe Forum Ekologiczne.

Tegoroczne Forum zorganizowane przez Polski Klub Ekologiczny – Okręg Wielkopolski – Koło w Gnieźnie przy współudziale Starostwa Powiatowego – Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa i Nadleśnictwa Gniezno adresowane było dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Spotkanie otworzyła Grażyna Bernaciak – Prezes Polskiego Klubu Ekologicznego – Koło w Gnieźnie dziękując zaproszonym gościom za przybycie, a także za pomoc i zaangażowanie w organizację Forum.

W Forum uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, a także dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie, Gimnazjum z Trzemeszna, Gimnazjum im. prof. Wł. Nehringa z Kłecka, Gimnazjum nr 3 z Gniezna, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 i nr 3 z Gniezna oraz III Liceum Ogólnokształcące z Gniezna.

W trakcie Forum odbyły się wykłady i prezentacje poświęcone bioróżnorodności ekosystemów leśnych oraz rozwojowi gospodarki i techniki leśnej.

Prelekcję „Las - naturalne bogactwo” przedstawił dr inż. Wojciech Kowalkowski z Katedry Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a na odpowiedź „Jak technika leśna wpływa na gospodarkę w lasach” odpowiedział dr inż. Józef Grodecki z Katedry Techniki Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Podczas forum nastąpiło wręczenie nagród dla uczestników konkursu fotograficznego „Las w obiektywie”, którego celem było wyrażanie własnych pasji przez sztukę fotografii i uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody.

W kategorii gimnazjum nagrodę otrzymali:

I miejsce – Bartłomiej Degórski (Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom”);

II miejsce – Leszek Grajkowski (Gimnazjum w Trzemesznie);

III miejsce – Justyna Kasprzyk (Gimnazjum im. prof. W. Nehringa Kłecko);

Wyróżnienie – Paulina Labiak (Gimnazjum im. prof. W. Nehringa Kłecko).

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Bartosz Cieślewicz (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Gniezno)

II miejsce – Bartosz Paluch (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Gniezno)

III miejsce – Marta Sieradzka (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Gniezno)

Aby zwiększyć aktywność młodzieży w trakcie ogłoszono konkurs: „Jak dbać o środowisko”. Zadanie konkursowe polegało na stworzenie projektu odzwierciedlającego tematykę szeroko rozumianej ochrony środowiska w szczególności lasów oraz opracowanie i przedstawienie w postaci haseł, obrazów propozycji w jaki sposób dbać o środowisko.

Nagrody otrzymali:

I miejsce: Julia Dzięcielewska, Anna Gładych oraz Pola Machińska;

II miejsce: Jakub Ławoński, Joanna Piórek, Maciej Kapela;

III miejsce: Iwona Stachowiak, Justyna Kasprzyk, Katarzyna Maciejewska.

Nagrody dla osób wyróżnionych były sfinansowane przez Starostwo Powiatowe, Nadleśnictwo Gniezno i Posła Pawła Arndta.

Z całą pewnością można stwierdzić, że tegoroczna edycja Forum dostarczyła wiedzy z zakresu racjonalnej gospodarki leśnej i uświadomiła młodzieży jak ważne są zagadnienia poruszające kwestie szeroko rozumianej ochrony środowiska.

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

To nasz numer KRS

Kontakt

Polski Klub Ekologiczny 
Koło w Gnieźnie

ADRES:
Miejski Ośrodek Kultury 
ul. Łubieńskiego 11
62-200 Gniezno

TELEFON:
+48 61 426-46-30

FAX:
+46 61 426-35-23

E-MAIL:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partnerzy


 

Nadleśnictwo Gniezno

Wspierają nas