Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie

Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie zrzesza osoby fizyczne i prawne zainteresowane ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego i kulturowego człowieka zgodnie z zasadami ekorozwoju.

Spotkania naszego Koła odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca, oprócz wakacji w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie przy ulicy Łubieńskiego o godzinie 18.00. 

Zapraszamy!!!

Dąb Wolności

Dnia 29 września 2014 r. na Placu Pielgrzyma przy Katedrze Gnieźnieńskiej odbyło się uroczyste posadzenie Dębu Wolności. Posadzenie go jest odpowiedzią na apel Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w celu uczczenia 25 rocznicy odzyskania wolności, a nastąpiło z inicjatywy Lasów Państwowych obchodzących w tym roku Jubileusz 90–lecia powstania. W uroczystości udział wzięły władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, kościoła, Polskiego Klubu Ekologicznego, radni miejscy i powiatowi oraz uczniowie z I LO SP nr 5, którzy zapewnili uroczystą i wzruszającą oprawę słowno-muzyczną. Drzewo ma symbolizować odrodzoną Polskę po przemianach ustrojowych.

Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie w związku z posadzeniem drzewa nazwanego Dąb Wolności zaproponował, aby otoczyć go stałą opieką i nadzorem poprzez powołanie honorowej funkcji Strażnika. Tytuł ten przypadł w udziale Szkole Podstawowej Nr 5 w Gnieźnie, która w roku 2014 za wielokierunkowe działania w zakresie poznawania i dbałości o środowisko naturalne zdobyła tytuł Ekolidera. Młodzież z tej szkoły pod opieką nauczyciela Pani Agnieszki Foerster i Dyrektora Anny Wójcik Starczewskiej brała aktywny udział w sadzeniu symbolicznego Dębu Wolności.

Strażnik Dębu Wolności

Projekt ma na celu, poprzez nadawanie i przekazywanie personalnej odpowiedzialności za to drzewo:
1. podkreślenie znaczenia wydarzeń, które on upamiętnia
2. budowanie wspólnoty ludzi wokół takich wartości jak: wolność, odpowiedzialność, naród, patriotyzm, patriotyzm lokalny
3. ochrona samego drzewa jako rośliny i jako symbolu.

Założenia ogólne:
- Funkcja Strażnika Dębu jest wyróżnieniem, przyznawanym przez społeczność szkoły, której w danym roku przypadnie ta rola zespołowi uczniów, którzy mają najwyższe noty, wyróżniają się aktywnością społeczną lub naukową, albo zasłużyli w inny sposób (np. rozwijanie pasji i zainteresowań)
- Strażnik otrzymuję nominację na piśmie i grawerton,, który jest przechodnim symbolem jego funkcji.

Zadaniem Strażnika jest:
- obserwowanie przez rok (od 29.09 do 28.09 następnego roku) dębu, zgłaszanie do osoby wyznaczonej w Nadleśnictwie wszelkich niepokojących zjawisk jak zniszczenie, choroba itp. i sporządzanie wyników obserwacji
- w rocznicę posadzenia tj. 29 września wypełnienie raportu – formularza zawierającego dane dotyczące dębu ewentualnie ważnych zdaniem Strażnika wydarzeń, którego dąb był w danym roku „świadkiem” i przekazanie go wraz ze swoim zdjęciem oraz zdjęciem dębu do Nadleśnictwa, na stronie którego prowadzona będzie Kronika/ Księga etc.
- przekazywanie funkcji odbywa się przy Dębie w obecności Nadleśniczego lub jego przedstawiciela

 

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

To nasz numer KRS

Kontakt

Polski Klub Ekologiczny 
Koło w Gnieźnie

ADRES:
Miejski Ośrodek Kultury 
ul. Łubieńskiego 11
62-200 Gniezno

TELEFON:
+48 61 426-46-30

FAX:
+46 61 426-35-23

E-MAIL:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partnerzy


 

Nadleśnictwo Gniezno

Wspierają nas